11.16.2019

Stresin olumsuz etkilerini hepimiz biliyoruz. Kalp ritim bozuklukları, uykusuzluk, mide rahatsızlığı gibi durumlar stresin vücudumuzun iç organları üzerindeki etkilerinden sadece birkaçıdır. Stresin iç hastalıkları tetiklediği gibi, saç ve saçlı deri olmak üzere bedenimizin dışında, gözle görünen kısımlarında oluşan olumsuz etkilerini de göz ardı etmememiz gerekmektedir. 

Stresin Saç ve Saçlı Deriye Etkileri

Bir düşünün: Stresli zamanlarda saçlarınızı taradığınızda, fırçanızda daha fazla saçın biriktiğini fark ettiniz mi? Saç derinizin kaşındığını ve daha hassas olduğunu? Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda bunları stresle bağdaştırmış olmayabilirsiniz ancak saç ve saçlı derinizde olanların, içinizde yaşadıklarınızın bir yansıması olabileceğini unutmamalısınız. Stresin saç ve saçlı deriye etkileri çok fazladır.

Stres Semptomu: Saç Dökülmesi

Boşanma, ölüm, ameliyat veya doğum gibi büyük bir psikolojik veya fiziksel stres, tüm vücudunuz üzerinde güçlü bir reaksiyona sebebiyet verebilir ve büyük bir olasılıkla saç kümelerinin dökülmesine neden olabilir. 

Doğum kontrol haplarını bırakmak veya doğum kontrol haplarına başlamak vücudunuzda hormonal değişikliklere neden olduğu için bile saçlarınız dökülebilir. 

Telojen effluvium adı verilen bu geçici durum, kişilerin travma süresinde başlar ve çok sayıda kıl folikülünün aniden büyümesi nedeniyle dökülmeler gerçekleşir. 

Bu dökülmeleri iki ila üç haftaya kadar fark edemeyebilirsiniz. Telogen effluvium iki ila altı ay sürebilir ve saçlı derinizdeki foliküllerin tamamen iyileşmesi 18 ayı bulabilir. B ve D vitamini, demir, çinko, magnezyum, protein ve esansiyel yağ asitleri gibi besinlerdeki eksiklikler, dökülme sorununu daha da kötüleştirebilir, bu nedenle iyi beslenmek ve stresli zamanlar ile baş etmeyi öğrenmek çok önemlidir.

Stresinizi kontrol altında tutmak için elinizden geleni yapın. Ayrıca bedeninize iyileşmesi için gereken zamanı ve sabrı verin. Saçlarınız çok fazla döküyormuş gibi görünse de telogen effluvium rahatsızlığından muzdarip pek çok insan vardır ve bu durum tipik bir kellik noktasına kadar ilerlemez. Aynı şekilde, şu anda saçınız zayıf görünüyorsa, stresinizi kontrol almaya başlamanız ile birlikte saç telleriniz genellikle üç ila dokuz ay içinde normale dönecektir. Bu sürede, saçınızın daha dolgun görünmesini istiyorsanız, hacimli kazandıran besleyici şampuanları kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı ağırlaştıran ve yağlandıran serum ve krem gibi saç ürünlerini kullanmamanızı önerebiliriz.

Tahmin ettiğinizden daha fazla saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Fazla miktarda saç dökülmesi, bazen anemi, polikistik over sendromu ve bazı tiroid gibi altta yatan bir durumun göstergesi olabilir.

Stres Semptomu: Kuruyan ve Kaşınan Saç Derisi

İş yerinizde uzun süredir bir krizle uğraşıyor veya ofiste zorlu birkaç gün geçiriyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda stresiniz, vücudunuzda bazı hormonların üretimini arttırır ve iltihaplanmaya yol açan zararlı kimyasalları üretmeye başlar. Saçlı derinizin koruyucu bariyer fonksiyonunu tehlikeye sokan bu durum, saçlı derinizdeki nemin azalmasına ve doğal olarak saçlarınızı ve saç derinizin kurumasına, tahriş olmasına ve kaşıntılara yol açabilir. Aynı zamanda sizi daha önce rahatsız etmemiş kullandığınız saç bakım ürünleri bile saç derinizde rahatsız edici bir reaksiyona neden olabilir.

Bununla İlgili Yapabilecekleriniz: Saç derinizdeki doğal yağların, saç derinize yayılmasını ve doğal nemlendirilmesini sağlamak için saçınızı daha az yıkamalısınız. Bebekler için üretilmiş ve hassas cilde sahip kişiler için özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanmaya başlayın. “Kokusuz” (parfümler tahriş edebilir) ve “hipoalerjenik” etiketli ürünler kullanmak saçlarınıza ve saç derinize iyi gelecektir.

Stres Semptomu: Egzama ve Sedef Hastalığı

Egzama, saç derinizde ortaya çıkan stresin yaygın bir etkisidir. Egzama genellikle deride kırmızı, kaşıntılı, pullu bir döküntü gibi görünür. Sedef hastalığı olan kişilerde tipik olarak, kaşıntı, kanama veya pul pul alabilen ince veya kalın gümüşi beyaz pullarla sertleştirilmiş plak lekeleri görülür. Stres genellikle egzama ve sedef semptomları tetikler ve şiddetlendirir. Stres, cilt iyileşmesini yavaşlatır, cildin bariyer işlevini bozar ve iltihaplanmaya neden olur. Bu nedenle egzamaya eşlik eden kaşıntı ve kuruluk stres yüzünden daha da kötüleşebilir. Bu arada, bağışıklık sistemi ile ilişkili bir hastalık olan sedef hastalığı, stres ile birleştiğinde vücudunuzun hormonal dengesini ve bağışıklık sistemini kötü etkiler.

Bununla İlgili Yapabilecekleriniz: Dermatoloğunuza danışın. Reçetesiz veya reçete ile alınan bir ürün önerebilir.

Stres seviyeniz düşene kadar egzama semptomlarını yatıştırmak için anti-inflamatuar (iltihap önleyici) veya ilaçlı şampuanlar ve salisilik asit içeren diğer ürünlerle rahatsızlığınızı tedavi edebilirsiniz.

Saç derinizi tırnaklarınızla çizmekten veya kabukları soymaktan kaçının. Saçlarınızı şampuanlarken, havluyla kuruturken veya saçınızı tararken saç derinize nazik davranın. Tedaviniz sırasında saç derinizde herhangi bir gelişme göremiyorsanız, bir beslenme uzmanına da danışmayı düşünebilirsiniz. Sedef hastalığı ve egzama, bazı gıda alerjileri veya hassasiyetlerinden (glüten intoleransı gibi), bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterilerde dengesizlik veya esansiyel yağ asitleri gibi besin maddelerinde eksikliklerden kaynaklanabilir.

Unutmayın, bu belirtilerle başa çıkmanın en iyi yolu stresinizi ve buna neyin sebep olduğunu öğrenmek ve yönetmek gerekmektedir. Egzersiz, yoga ve meditasyon da stresi yönetmenizde size yardımcı olabilir. Stres yönetimi konusundaki çabalarınız hala cevapsız kalıyorsa, bir terapistle konuşmayı da düşünebilirsiniz. Unutmayın Stresin Saç ve Saçlı Deriye Etkileri çok fazladır.