02.03.2020

Kuru saç derisi daha çok kış aylarında karşılaştığımız önemli bir sorundur. Bulunduğunuz yaşam alanları kuru ve çok sıcak bir ortama sahipse saçlarınızda da kuruma ortaya çıkacaktır. Bu sorunu aynada saçlarınıza bakarak anlamanız zordur.  Saçlı derinizde bir gerilme hissediyorsanız, kuruma olduğunun belirtisidir. Ya da doğuştan kuru olunur veya dış etkilerle, güneş, deniz, soğuk hava vb. kuruma nedenleridir.

Saç derisinin alt katmanlarında hücreler sürekli kendini yeniler ve üst katmanda yer alan deriler sürekli dökülme yaparlar.  Çeşitli durumlar saç derinizin kurumasına, kepeklenme ve strese yol açmaktadır. Peki kuru saç derisi bakımı nasıl olmalıdır?

Kuru Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru saç derisi bakımında size çok iş düşer. Saçlarınızın kurumasını, kepeklenmesini ve sürekli kaşınmasını istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır;

Bol Su Tüketimi: Su içmek sağlığımız için önemlidir. Her saat başında düzenli olarak su tüketirseniz saçlarınızın kurumasını önlersiniz.  Böylece bol su tüketerek saç derinizi her zaman nemli tutabilirsiniz.

Saç Derisini Kurutan Uygulamalar: Saçınıza şekil vermek için kullandığınız düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi araçları kullanmak saç derinizi kurutur. Bu yüzden duştan sonra saçlarınızı mümkün olduğunda nemli tutun.

Duş Sıcaklığı: Çok sıcak duş saç derilerinizi nemlendirir. Bu yüzden saçınızın doğal nemini korumak için kısa süreli ılık duş alın.

Şampuan Kullanımı: Yanlış şampuanlar saç derinizi daha kötü hale getirir. Bu yüzden paraben ve silikon içermeyen nemlendirici saç bakım şampuanları kullanmalısınız. Ayrıca şampuanları gün aşırı kullanmanız önermektedir.

Saçları Nemlendirmek İçin Öneriler

Saçlarınızın kurumasıyla birlikte kepeklenme görülme ihtimali çok yüksektir. Bununla birlikte kaşıntı ve pullanma da ortaya çıkabilir. Kuru saç bakımında bu durumların önüne geçmek için nemlendirici bileşenler de içeren etkili kepek soyucu bir şampuan kullanabilirsiniz. Kuru saçların bakımında sizlere yardımcı olacak bitkisel kökenli bazı maddeleri belirtelim;

Seramid: Cildinizin nem seviyesini koruyan,  hücrelerinizi bir arada tutan bir maddedir. Cildinizi yumuşatarak zarar gören saç derinizi nemlendirir ve kuruluğun önüne geçer.

Hyaluronik Asit : Cilt dokularınızın yağlanmasına ve dokuların nemlenmesine yardımcı olur. Cildinize sağlıklı ve nemli bir görünüm katar. Doğal bir nemlendirici olmakla birlikte cildinizin gün boyu dolgun kalmasını sağlar. Kendi molekülünün 1000 katına kadar su tutma özelliği olan tropik bir meyvedir.

Pantenol: Saçlı deride nemlendirici etkisi vardır.  Saç derinizi güneş ışığı, sigara dumanı ve hava kirliliği gibi durumlara karşı korur. Ayrıca hasar görmüş saç derinizi onararak güçlendirir.

Saçınız kuru ise: Onu nemlendirerek bakım yapmak için seranem 4 mevsim bakım şampuanı kullanmalısınız.

Saçınız hem kuru hem de kepekli ise: nemlendirici bileşenler de içeren kepek soyucu şampuan kullanarak; hem kepeğin giderilmesini sağlamak hem de saçlı deriyi nemlendirmek için mutlaka Ceradolin şampuan kullanmalısınız.