16.11.2019

Kış ayları ile birlikte cilt yağlanmaya başlar ve saçlı deride kepeklenme ve kaşınmalar meydana gelebilir. Sebore olarak da bilinen yağlanmaya bağlı kepeğin ilk belirtileri, saç derinizde oluşan gri, sarı veya beyaz renkteki kabuk veya pulların görülmesidir. Kepekten kurtulmanın yolları birçok yöntemi ve Selyum Şampuana ihtiyaç vardır.

Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saç derinizdeki kepek, seboreik dermatit olarak bilinen rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa, seboreik dermatit, aynı zamanda cildinizde de pullanma ve kaşıntılara neden olabilir. Seboreik dermatit, saçlı deri dışında vücudunuzun herhangi bir yerindeki bölgelerde de kendini gösterebilir.

Bebekler de oluşan kepeklenme ise, halk arasında konak olarak bilinen, bebek saç derisi üzerinde sarı ve yağlı kepek ve pullanmalara yol açan bir seboreik dermatit çeşidir.

Kepek Neden Olur?

Kepeklenen saç derisinin birçok nedeni olabilir, bu nedenleri aşağıda sizler için sıralıyoruz:

Seboreik Dermatit: Saç derisinde veya vücudun herhangi bir yerinde kaşıntı ve dökülmeye neden olan bir mayanın, deride fazla büyümesiyle meydana gelen bu rahatsızlık, kepeğe neden olabilir.

Sedef Hastalığı: Ciltte pullanma ve dökülmelere neden olan, kırmızı renkte, lapa lapa görünen ve kabuklu yamalar oluşturan bu cilt hastalığı, kepeğe neden olabilir.

Egzama: Kırmızı renkte, kuru ve lapa lapa dökülen, aynı zamanda kaşıntıya neden olan bu cilt rahatsızlığı, kepeğe neden olabilir.

Mantar Enfeksiyonu (Tinea Capitis veya Saçkıran),( Pitriyazis versikolor): Saçlı deri ya da vücutta oluşabilen bu mantar enfeksiyonu, kepek veya kaşıntılı kızarıklıklara neden olabilir.

Alerjik Kontakt Dermatit: Köpük veya saç boyası gibi saç ürünlerine karşı derinin gösterdiği alerjik reaksiyon, kepeğe neden olabilir.

Zayıflamış Bir Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan soğuk hava, sağlıksız beslenme, grip, nezle gibi hastalıklar veya kemoterapi, antibiyotikler veya HIV gibi hastalıklar, kepeğe neden olabilir.

Bütün bunlara ek olarak,

 • Öncelikle saç ve saçlı derinizin yağlı veya kuru mu olduğunu tespit ederek, ona göre şampuan arayışına geçin.
 • Saçı yıkamak kepeğe neden olmaz, ancak saçlarınızı temiz tutmazsanız, kepeklerin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.
 • Jöle veya saç spreyleri gibi tahriş edici saç ürünleri, kepeğe neden olabilir.
 • Sağlık üzerine yazıların paylaşıldığı bazı internet siteleri, kepeklenmenin önüne geçmek için bazı tavsiyelerde bulunmakta ve bitkisel karışımlar vermektedir. Ancak bu önerilerin, saçta oluşan kepeği önlediğine dair tıbbı olarak kesin bir kanıt bulunmadığını unutmamalısınız.
 • Kepeği önlediği ve doğal olduğu iddia edilen bazı ilaçları, doktorunuz tavsiye etmedikçe kullanmak, kepeğe ve saçlı deride enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Çinko piritiyon, salisilik asit, selenyum sülfit, bitkisel ardıç çamı katranı gibi bileşenlerin en az birini içeren şampuanları kullanmak, saç derinizdeki kepek semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Kullandığınız bir kepek önleyici şampuandan en iyi şekilde fayda sağlamak için şampuanınızı, saçlarınızı durulamadan önce, gözünüze kaçırmadan yaklaşık 3 dakika saçınızda bırakın. Banyoda beklerken, vücudunuzu, örneğin 2 kez sabunlayıp, durulayabilirsiniz. Bu süre zarfında şampuanınız saçlı deride bekler. Ayrıca, şampuanın etkinliğini değerlendirmeden önce seçtiğiniz ve sonuç aldığınız şampuanınızı en az iki ay süreyle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Kepek probleminiz için uygun bir şampuan bulduğunuzda, kepeğin tekrar oluşmasını önlemek için şampuanınızı düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Kepek tedavisi için şampuan kullandığınız sürece, başka sabun veya şampuanla saçınızı yıkayarak pH dengesini bozmayın.
 • Saçınız yağlı olsa bile en fazla gün aşırı şampuan kullanın. Ara günlerde ihtiyaç halinde sade suyla durulayın. Her gün şampuan kullanmak saçlı deriyi daha fazla yağlandırır veya daha fazla kepek üretimine neden olur.
 • Hatta şampuanın ciltte alışkanlık yapmaması için bir ay bir kepek şampuanı, diğer ay farklı bir kepek şampuanı kullanarak, dönüşüm sağlarsanız, şampuanların farmakolojik etkileri güçlü olur.

Sonuç olarak, kepek probleminiz uzun süreli ve can sıkıcı bir durum haline gelebilir ama kepekten kurtulmanın yolları, birçok yöntem bulunmaktadır.  2 aydan daha fazla süre boyunca,  kepek şampuanlarını kullanıyor ve kepek miktarında herhangi bir iyileşme göremiyorsanız, bir dermatoloji doktorundan randevu almanızı öneriyoruz.