02.03.2020

Kepek,  saç derilerinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık hakkında en çok merak edilen detaylardan biri kepeğin mantar olup olmadığıdır. Teknik olarak kepeğin bir mantar olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak saçlarınızda doğal olarak ortaya çıkan bir mantar Malassesia Globasa varlığı kepeğin oluşmasına neden olmaktadır. Söz konusu mantar saçınızın derisinde yer alan sebum yağlarının artması sonucunda ortaya çıkar. Bu süreçte saçınız oleik asit üretir. Söz konusu aside karşı saç derisi hassas olması durumunda cilt hücreleri hızlı bir yenilenme sürecine girerler.  Ölü ciltlerin de varlığı bu süreçte kepek oluşumuna yol açar.

Kepek Bir Mantar Mıdır?

Saç Mantarı Kepek Oluşturur mu?

Saçta yer alan mantar çok sıkıntılı bir durumdur. Kısa süre içinde bir çare bulunmazsa yoğun bir kepek ve kaşınma ortaya çıkaracaktır.  Bu süreç ileriye gittiğinde saçlarda şiddetli derecede ortaya çıkacak iltihap, yara ya da kalıcı saç dökülmelerini ortaya çıkarabilir.  Saç mantarı direkt kepek olmasa da kepeği ortaya çıkaran önemli bir durumdur.

Saç Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Saç mantarı, daha çok yoğun olarak pullanma ve kepeklenme oluşan bölgelerde meydana gelir.  Bu rahatsızlık durumunda saç derinizde ağrı duyabilirsiniz.  Ayrıca saç derinizde kaşıntı da ortaya çıkar.  Saçlarınız kepek ve mantar yüzünden güçsüz kaldığı için kolayca dökülen kırılgan bir yapıya bürünürler.  Ayrıca saç mantarı ve kepeklenme ortaya çıkan bölgede yoğun şekilde kaşıntı ve tahriş olacaktır.

Saç Mantarına Ne İyi Gelir?

Saç mantarı gibi durumlarda kepek şampuanları kullanımı uygundur. Saç derinizde kabuklanma, pullanma ya da kepeklenme gibi durumlarda vücudunuzdaki kırmızı ve yüzeyde olan kabarcıklar ile kaşıntılarda kozmetik ve dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri kullanabilirsiniz. Saçlarınızda ortaya çıkacak kepek ve mantar sorunlarında Selyum saç bakım şampuanını kullanabilirsiniz. Bu şampuanı aşırı kuruma durumlarında Seranem şampuanla dönüşümlü şekilde kullanarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.  Saç ve vücutta ortaya çıkan kabuk, pullanma ve kepeklere karşı önleyici özelliği vardır. Vücudunuzun farklı bölgelerinde de kullanabilirsiniz. Guar Hidroksipropitrimonyum  Klorid ve Polikuaternium sayesinde saçlarınızın ıslak ya da kuru şekilde taranmasına yardımcı olur.  Ayrıca cildinizde ortaya çıkan kaşıntıların da önüne geçebilirsiniz.