10.31.2019

Kepek, genellikle saçlı deri üzerinde gelişen ve deride dökülmelere neden olan kronik bir durumdur. Tüm dünyada oldukça yaygın olan kepek prolemi, saçlı deri dışındaki yerlerde de oluşabilir. Bu ne ne kadar can sıkıcı bir durum gibi gözükse de, iyi haber şu ki, tedavisi oldukça kolay bir rahatsızlıktır.

Kaşta kepeklenme herhangi bir yaşta, yani bebeklerde de, çok yaşlı insanlarda da oluşabilir. Kaş kepeklenmesi genellikle, ergenlik döneminde ve sonrasında vücudun çok fazla yağ üretmesi nedeniyle artar ve bu kepeklenme kaşlara kadar yayılabilir.

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur?

Kaş Kepeklenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak kepeklenmenin en bilinen nedeni, seboreik dermatittir. Seboreik dermatit, yetişkinlerde kronik bir durum olarak ortaya çıksa da, bu durumun oluşmasını tetikleyen nedenleri aşağıdaki maddeler ile sıralayabiliriz:

 • Ergenlik,
 • Deri döküntüleri,
 • Yağlı veya tahrişe eğilimli bir cilt yapısı,
 • Zayıflayan bağışıklık sistemi,
 • Kabuklu ve beyazlamaya yatkın deri tipi ve
 • Malassezia

Malassezia; kepek oluşumuna neden olabilecek yağlı ciltlerde oluşabilen bir mantar türüdür. Bu mantar,  kepek, egzama, seboreik dermatit ve diğer cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Aynı zamanda kaşıntı, iltihaplanma, kızarıklık veya tahrişe de neden olabilir.

 • Yeni ürünler

Son zamanlarda yeni bir yüz yıkama ürünü veya yüz kremi kullanıyorsanız, kaşlarınız bu ürüne karşı kontakt dermatit reaksiyonu göstermiş olabilir. Kontakt dermatit, yüzünüzde veya kaşınızda kaşıntılı kızarıklıklara ve pullu, lapa lapa dökülmelere neden olabilir. Yüzünüz, yeni bir maddeyle (şampuan, saç kremi, sabun, hatta parfüm) temasa geçtiğinde, alerjik bir tepkimeye maruz kalmış olabilir. Bu nedenle son zamanlarda bu reaksiyona yol açabilecek bir ürün kullanıp kullanmadığınızı düşünün ve eğer kaşınızda bu nedene bağlı oluşan bir kepeklenme var olduğunu düşünüyorsanız, ilgili ürünü bir daha kullanmayın.

Kaşlarınızda Kepeklenme Var Mı?

Kaşlardaki kepek belirtileri, genel olarak saçlı derideki kepek belirtilerine benzer. Eğer kaşlarda ve kaş çevresinde beyaz veya sarı renkte lapa lapa deri parçaları dökülüyor ise; kaşıntılar oluyorsa; kırmızı renkte tahriş olmuş cilt lekeleri görüyorsanız, muhtemelen sizde kaş kepeklenmesi vardır.

Kaş Kepeklenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşlarınızdaki kepeklenmenin tedavisi, kepeğin asıl nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Herkesin saç ve cilt tipine göre tedavi uygulaması farklı olabilir. Arkadaşınıza iyi gelen bir şampuan veya krem, size iyi gelmeyebilir. Bu nedenle başarısız olan tedavi yöntemlerinizin olması, kepeklenmenizin geçmeyeceği anlamına gelmez.

Seboreik dermatit tedavisinde:

Seboreik dermatit, soğuk ve kuru hava koşulları veya strese bağlı olarak artabilir. Bunun için topikal bir antifungal krem ve ilaçlı bir kepek şampuanı size yardımcı olabilir.

Malassezia tedavisinde:

Malassezia rahatsızlığınız var ise, tedavisi genellikle kepek önleyici şampuan ile veya nemlendirici ve kaşıntı önleyici bir topikal krem ile tedavi edilebilir. Cildinizdeki semptomların azalmaması durumunda, bir dermatoloğa danışmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Bunun yanında kepek şampuanları, kaşlardaki kepeklenme sorununuzu tedavi etmenize yardımcı olabilir. Kepek şampuanlarını, saçlarınızı yıkadıktan sonra köpürtün ve kaşlarınızı kepek şampuanları ile ovalayın ve durulamadan önce birkaç dakika kaşlarınızda bekletin. Selyum şampuan gibi selenyum sülfit içeren şampuanlar, kaşlarınızdaki kepeklenmeyi tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kontakt dermatit tedavisinde:

Kaşlarınızdaki kepeklenmenin nedeni kontakt dermatit ise, tahrişe neden olan ilgili üründen kaçınmak, sorunu gidermeye yardımcı olacak ilk adımdır. Bu esnada kaş ve çevresini nemli tutmak, tahrişi ve kesikliği azaltmaya yardımcı olabilir. Kaşıntı önleyici krem ​​kullanmak veya Pirdolin Su Bazlı Nemlendirici Kepek Kremi gibi bir ürün kullanmak kaşıntıyı ve pullanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Dikkat! Aşağıdaki gibi herhangi bir durum gerçekleştiğinde, mutlaka bir doktor randevusu almalısınız:

 • Ani ve acı verici bir döküntü olursa,
 • Günlük aktivitelerinize müdahale eden durumlar olursa,
 • Kepeklenme üç haftadan uzun sürede geçmezse,
 • Tahriş olmuş bölgelerden herhangi bir iltihap gelirse ve/veya
 • Ateşlenirseniz, mutlaka doktorunuza görünmenizi öneriyoruz.