01.20.2020

Kepek bir kere saç derinize bulaştı mı, epey zor kurtulabildiğiniz bir deri problemi haline geliyor. Kepek maalesef, güzelliğimize gölge düşüren, saçların çabucak yağlanmasına neden olan, hatta belki sosyalleşmek isterken geri adım atmamıza sebep olan bir dert haline gelebiliyor. Kepekten korunmanın en iyi yolu tabi ki kepeğe yakalanmadan önce bazı önlemler almaktır.

5-maddede-kepek-sorunundan-kurtulmak-icin-neler-yapabiliriz

Peki kepek problemini en baştan nasıl engelleyebiliriz?

  1. Saçlarınızı İyi Durulayın

Saç tipinize göre yıkama sıklığınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca saçınızı çok iyi durulamalı ve köpüksüz bırakmamaya çok dikkat etmelisiniz.

  • Bunu Herkes Söylemez ama Soğuk Su!

Saçınızı yıkamayı bitirdiniz ve banyodan çıkacaksınız, çıkmadan saçlarınızı en azından birkaç derece daha soğuk su ile son bir kez durulayın. Hatta genel olarak ılık suyla yıkayın ama çıkmadan evvel bunu yaparsanız saç derinizin kendine gelmesini ve canlanmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca haftada bir sirkeli su ile saçlarınızı durulayarak hem kepeği önlersiniz hem de daha canlı ve güçlü saçlara sahip olursunuz.

  • Saçlarınızı Sürekli Yıkamayın

Derinizin sağlığı için saçları yıkama sıklığı cilt tipine göre değişse bile saç deriniz nasıl olursa olsun saçlarınızı her gün yıkamamalısınız. Eğer her gün yıkanmak gibi bir alışkanlığınız varsa, gün aşırı şampuanlayın, ara günlerde saçlarınızı sadece su ile yıkayın.

  • Doğru Şampuan Seçimi Önemli

Yağlı saçlarınız var ise kremli şampuanları tercih etmeyin, çünkü kremli şampuanlar saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına sebep olacaktır. Zayıf saçlarınız var ise yapıcı ve onarıcı olan şampuanları tercih edin. Ayrıca saç maskelerini de haftada bir uygulamanızı tavsiye ederiz.

Piyasadaki kepeğe karşı olan ürünlerin çoğu kepeğe kesin çözüm olmamakla birlikte saç derinize iyi gelmeyebilir. Bu nedenle kepeği önlemek ve kepekle mücadele etmek için medikal olan ürünlere güvenmek gerekmektedir.  Tüm eczanelerde bulabileceğiniz Selyum şampuan ile kepek, pullanma ve kabuklanmayı önleyebilirsiniz. Keza yağlanmayı da.

  • Stres Yapmayın

Stres mevcut olan kepek sorununuzu arttıran önemli bir faktör olduğu için siz stres yaptıkça saç deriniz kepeklenebilir, saç deriniz kepeklendiği için de sizin stresiniz artabilir ve bu döngü hayatınızdan uzun bir süre çıkmayabilir. Böyle durumlarda yine bir dermatoloğunuzun önerisiyle bir ürün ile çözüm bulursunuz.